Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 24.02.2016 13:22:12 

Black Hole Bowling Pro-Shop Olomouc

Dokumenty
JAK TĚŽKOU KOULI? MŮŽE BÝT PRO VÁS 14LBS “PŘÍJEMNÁ VÁHA”?
(SWEET WEIGHT)
 
Jak těžká by měla být Vaše koule? To je tradiční otázka, jste-li velký statný muž házíte 16lbs koulí a jste-li menší muž házíte 15lbs koulí. Jste-li menší průměrná hráčka, pak hážete 10lbs nebo 12lbs koulí. REAL hráčka bowlingu, pak musí jít výš a házet 15lbs nebo dokonce 16lbs koulí, tak je schopná zhazovat ty velké, těžké kuželky.
Doba se změnila a technologie koulí také. Bowlingové koule jsou nyní tak dobré ve srážení kuželek, že vy už nemusíte vybírat ty nejtěžší koule za účelem shození všech kuželek. Já jsem pochopitelně mluvil o vysoce moderní technologii koulí, které jsou v našm ProShopu BlackHole, ne o house koulích pro rekreační hráče bowlingu. Dnešní 14lbs koule mohou bourat kuželky lépe, pro některé lidi, než 15lbs a 16lbs koule. Dnešní 15lbs a 16lbs koule vlastně “udeří” příliš tvrdě. Ony se často dost neodkloní v cestě mezi kuželkami. Tento nedostatek odchýlení způsobuje, že často zůstavají kuželky číslo 9, 4, 8 nebo 4-9 split (praváci), i když hod vypadá strikově. Navzdory tomu, co si většina myslí, není hmotnost s kombinací síly to co sráží kuželky, ale nejdůležitější je tření koule s povrchem dráhy. Toto tření dává kouli hnací sílu, která je mnohem silnější, než pouhá setrvačnost těžké koule. Například, jestliže jste namazali dráhu až ke kuželkám, kde koule nemůže dostat žádný tah s dráhou, 16lbs koule by se odrazila od první kuželky stejně jako 10lbs na normálních podmínkách. 16lbs koule by velice těžko srazila kuželku 5, natož všechny.
Pro mnoho lidí bude 14lbs koule “sweet weight”. Hmotnost se nese lépe, hmotnost je lépe ovladatelná, hmotnost je přijatelnější pro tělo. 14lbs mají jinou reakci než těžké koule. 14lbs koulí můžete hodit rychleji, pokud je to potřeba. Take hákují více než těžké koule. Lehčí váha jim umožňuje rychleji měnit směr. Je to stejné jako u automobilů, lehčí auto změní směr rychleji, než těžké nákladní auto. Také 14lbs kouli více roztočíte při stejném úsilí. Když začnete hrát se 14lbs koulí, může vám zůstavat hodně kuželek číslo 10 (pravák). To je obvykle tím, že jste hodili příliš rychle. Koule trochu proklouzla mimo ideální kapsu.
Musíte jít pomaleji, trochu dolů a pak příjdou řady strajků.
Tak, teď by měl každý jít a koupit 14lbs koule a 16lbs hodit do potoka? Správně není ani jedno. Správná váha koule závisí na hráči. Rychlí hráči s velkými točkami budou hrát nejspíš se 16lbs koulemi, protože by nebyli schopni se přizpůsobit lehčí kouli 14lbs. Hráč by hodil 14lbs kouli příliš rychle a ta by projela úplně rovně, nestačila by zareagovat. Ale hráč se střední rychlostí a točkami se může 14lbs kouli přizpůsobit. Zjistil jsem, že většina lidí hodí 14lbs zpočátku trochu rychle, ale pak si zvyknou na hmotnost a rychlost koule se vrátí k normálu. Jestli jste menší člověk, s tělesnou hmostností blíže k 70kg než k 110kg, tak je výhodná koule 14lbs. Se 14 lbs koule budete mit menší problém s načasováním “timing”.
 Jedna z věcí špatného timingu je, že koule není synchronní s vaším tělem. Tehdy vás koule doslova táhne mimo terč (bod míření). Lehčí koule to omezí.
Kdo by měl říct jaká hmotnost? Myslím si, že se rozhodně musíte podívat jak hráč vypadá, styl hry a hráčovo zápěstí. Jestliže jste velký silný svalnatý hoch, tak potřebujete 15lbs nebo 16lbs koule. Pokud jste průměrný hoch s průměrnou rychlostí a točkami, tak 14lbs koule bude pro vás nejlepší. Já věřím, že velká většina hráček by měla hrát se 14lbs koulemi nebo lehčími. Mnoho hráčů se cítí lépe se 14lbs koulí, ale bojuje s 15lbs nebo 16lbs koulí. Fear no more. The ball technology is here today.

 Ron Clifton

TOPlist